Android når ny milepæl: Løber fra de andre OS'er

Android-styresystemet kan fejre fem-års fødselsdag med vild vækst og en ganske dominerende position på markedet. Nu når markedsandelen nye højder.

Artikel top billede

Læs også:

Android fylder fem år: Sådan erobrede det markedet

Google og hele holdet af Android-producenter kan ikke bare juble over, at projektet netop er fyldt fem år.

De kan også skåle på, at styresystemet netop har nået en ny milepæl.

I en ny analyse fra IDC kan man læse, at Android i tredje kvartal 2012 nåede op på en global markedsandel på smartphone-markedet på 75 procent.

Det må siges at være imponerende i det lys, at de første Android-smartphones blev sendt på markedet for blot fire år siden, et år efter selve projektet blev annonceret.

Android styrer markedet

Konkret blev der ifølge IDC sendt 136 millioner Android-smartphones afsted mod slutbrugerne i kvartalet ud af de ialt 181 millioner.

Og Android har i den grad fået fyret op under raketterne på vejen mod stjernerne: Væksten i forhold til året før lyder på hele 91,5 procent.

"Android har været en af de primære vækstmotorer på smartphone-markedet, siden det blev lanceret i 2008," lyder det fra IDC-aalytiker Ramon Llamas.

"Hvert eneste år har Android overhalet markedet og taget markedsandele fra konkurrenterne. Samtidig har kombinationen af smartphone-leverandører, mobiloperatører og slutbrugere, der har taget Android til sig, drevet en endnu højre volumen. Selv i dag introducerer flere leverandører deres første Android-smartphones på markedet."

IDC peger på, at Android-successen i høj grad skyldes, at, at det ikke er et isoleret produkt, men en central og vigtig del af et større økosystem.

Hvad med iOS og Windows Phone?

Blandt de øvrige platforme på markedet er det nu primært iOS og Windows Phone, der er interessante rent markedsandelsmæssigt.

iOS landede i tredje kvartal i år på en markedsandel på 14,9 procent, mens Windows Phone nu er på to procent. 

Specielt Windows Phone har mulighed for at vinde markedsandele i det kommende år, da den nye version 8 nu er ude sammen med mange nye produkter fra selskaber som HTC, Samsung og Nokia.

"Selv med opbakning fra adskillige markedsledere på smartphone-markedet har Windows Phone endnu ikke haft nogen signifikant indflydelse på Androids og iOS' samlede markedsandel."

"Det kan ændre sig i fjerde kvartal 2012, når adskillige Windows Phone 8-smartphones rammer markedet," skriver IDC i den seneste analyse.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Ingeniørforeningen, IDA

    Platform Engineer i IDA

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS